בחירה בסוגים לא נכונים של סוקולנטים

המדריך האולטימטיבי להדברת מזיקים וחרקים הפוגעים בסוקולנטים

כנימה קמחית-(MEALYBUG) היא אחד ממזיקי הסוקולנטים הנפוצים ביותר. למדו דרך פשוטה להיפטר מהם שבטוחה גם לסוקולנטים !

אם אתם מגדלים סוקולנטים בתוך הבית (ואולי גם אם אתם מגדלים סוקולנטים בחוץ), ייתכן שתיתקלו בכנימה קמחית-(MEALYBUG) בשלב כלשהו. אם לא, מזלכם!
כיני האבק הם כמו מגפה. הם מתפשטים במהירות מצמח לצמח וקשה להיפטר מהם. למזלנו, גיליתי דרך פשוטה להרוג אותם שגם שומרת על הסוקולנטים שלכם מכוויות או בעיות אחרות

מהם כיני אבק?

כיני אבק הם חרקים קטנטנים שאוהבים לאכול צמיחה חדשה בסוקולנטים. קשה לומר במדויק מה גורם להם להופיע, אבל השקיית יתר היא סיבה נפוצה לכך, בנוסף לדישון יתר ופריחה. הם נוטים להופיע על סוקולנטים בתוך הבית בעיקר מכיוון שהטמפרטורות שם יותר מתונות, אבל הם יכולים להופיע גם על סוקולנטים שגדלים בחוץ!

חרקים קטנטנים אלה בדרך כלל מסתתרים בחומר דמוי קורים לבן בפינות וסדקים של הסוקולנט שלכם. המקום מסתור האהוב עליהם בעיקר הוא בדיוק היכן שהעלים נפגשים עם הגבעול. זה הופך אותם לקשים לזיהוי ולהריגה.

אם לא מטפלים בהם במהירות, כיני האבק יתפשטו על פני הסוקולנט כולו וגם לסוקולנטים סמוכים אחרים. מדהים לראות עד כמה הם זזים במהירות, וגם דיי מתסכל. ככל שהם נעים, הם אוכלים את הסוקולנט. לעיתים קרובות, זה יעכב את צמיחת הצמח ויגרום לצמיחה חדשה להיראות מעוותת או קטנה מהרגיל. הם גם עלולים להשאיר שקעים בעלים אם משאירים אותם יותר מדי זמן.

כיני אבק

איך אפשר להיפטר מכיני אבק?

למרות שרבים מחומרי ההדברה לצמחים יהרגו כיני אבק, הפתרון הטוב ביותר שמצאתי להרוג אותם הוא אלכוהול איזופרופיל 70% שאפשר לקנות בסופר פארם, סופר רגיל או בית מרקחת.
הרבה אנשים משתמשים במקלוני אוזניים כדי לטפטף את האלכוהול, אבל מצאתי שבקבוק ריסוס הוא הרבה יותר אפקטיבי וקל לשימוש.

אני בעצמי שומר בקבוק ריסוס קטן ליד הסוקולנטים שלי, כך שאוכל להרוג את המגעילים האלה מיד כשהם מופיעים. אני משתמש בבקבוק גדול יותר אם הכנימות האלה יוצאות משליטה או משפיעות על הרבה צמחים.

כשאתם רואים לראשונה כיני אבק, הזיזו את הצמחים הנגועים הרחק מכל השאר.
כיני האבק מתפשטות במהירות, וסמכו עלי אתם לא רוצים לסכן צמחים אחרים.

כדי להרוג את כיני האבק עם האלכוהול, פשוט רססו את האלכוהול ישירות על כיני האבק, בכל מקום שהם נמצאים על הסוקולנט.
הקפידו לבדוק בקפידה את אותם מקומות קשים לזיהוי ליד הגבעול. רססו אותם היטב באלכוהול. תשימו לב שהחומר הדמוי קורים ייעלם כמעט מיד כשאתם מרססים אותם ויישאר חרק קטן חום/שחור, בגודל פירור לחם.

ריסוס סוקולנטים

בדרך כלל, אם תתפסו את כיני האבק מיד איך שהן מתחילות לגדול על הסוקולנט, סבב ריסוס אחד של אלכוהול יהיה מספיק כדי להרוג אותם. אם לא הצלחתם לחסל אותם לגמרי, הם עלולים לחזור תוך יום או יומיים. המשיכו לרסס אותם עד שהם לא חוזרים.
אם קורה מצב ויש לכם הדבקה גדולה, זה עשוי להיות רעיון טוב להתיז בריסוס אלכוהול על מצע השתילה – זה יהרוג כל חרק או ביצה שמסתתרת בקרקע.

שימו לב:

  • אין לשפוך או לרסס כמות רבה של אלכוהול לאדמה.
  • בכל מקרה אם החלטתם לרסס אלכוהול על האדמה, וודאו שאתם לא משקים בצמוד לזמן הריסוס.

האם האלכוהול יכול להזיק לסוקולנט שלי ?

לא! בניגוד לחומרי הדברה אחרים, הדבר המעולה באלכוהול הוא שהוא לגמרי בטוח לסוקולנטים 🙂

היו לי כמה צמחים עם בעיית כיני אבק קשה במיוחד שריססתי עליהם אלכוהול כמה ימים ברצף. הם לא הראו שום סימנים של כווייה או נזק מהאלכוהול.
האלכוהול עצמו מתאדה במהירות. אם אתם משתמשים בבקבוק ריסוס, זה לא יישאיר הרבה אלכוהול על העלים כך שהוא מתאדה הרבה לפני שהוא יכול להתחיל לגרום לנזק.

סוקולנט נגוע

האם יש דרכים אחרות להרוג כיני אבק ?

בהחלט !
אתם יכולים להשתמש בריסוס אורגני פשוט ויעיל, הנה מתכון לכמות של 1 ליטר:

  1. מלאו את המרסס שלכם ב 1 ליטר מים.
  2. הוסיפו למים 1 כף של חומץ טבעי.
  3. הוסיפו טיפת שמן זית.
  4. ערבבו היטב ורססו בכמה מחזורים למשך כמה ימים עד שהכנימות נעלמות.

הפתרון הטוב והזול ביותר, שמצאתי הוא אלכוהול לחיטוי. זו הדרך היחידה שאני בטוח שתחסל את בעיית כיני האבק ולא תזיק לסוקולנטים שלכם 🙂

מזיקים אחרים

כיני אבק אינם המזיק היחיד שתוקף סוקולנטים. אתם עלולים לפגוש גם במזיקים הבאים ככל שתתחילו לגדל סוקולנטים:

זבובי פירות

זבובי פירות

זבובי פירות או יתושונים הרבה מגדלי סוקולנטים סובלים גם מזבובי פירות.
הנחת הקרקע להתייבש לגמרי בין השקיה להשקיה תעזור למנוע בעיה זו, ומכיוון שהם כבר נוכחים, זה יעזור גם להרוג כל זחל במצע השתילה שלכם. הסוקולנטים שלכם יהיו בסדר לכמה ימים ואפילו שבועות בלי מים.

כדי להרוג את זבובי הפירות המעופפים, מלכודת חומץ תפוחים תעשה את העבודה. פשוט שימו כמה כפות חומץ תפוחים בכוס פלסטיק. הוסיפו כמה טיפות של נוזל לשטיפת כלים. כסו את הכוס בשקית פלסטיק, אבל נקבו חור בגודל אצבע.
זה מאפשר לזבובים האלה לעוף פנימה, אבל מקשה להם לברוח. הריח המתוק של חומץ התפוחים מושך אותם פנימה והנוזל לשטיפת כלים לוכד אותם או מכביד עליהם.
אתם יכולים גם לשים אבקת אדמה דיאטומית (DE) בחלק העליון של מצע השתילה של הסוקולנט, מה שיהרוג כל מזיק שיבוא איתו במגע.
שמירת הקרקע יבשה היא הדרך הקלה ביותר להילחם בזבובי הפירות וזה גם עוזר לסוקולנטים שלכם! אז ודאו שאתם משתמשים מצע שתילה המנקזת היטב.

כנימות

כנימות

כנימות יכולות להיות כאלה מטרד! למרות שנדמה שכל מגדל/ת סוקולנטים שאני מכיר נאלצים להתמודד איתן בשלב כלשהו, להיפטר מהן אינו קשה במיוחד.
בדומה לכיני אבק, אני ממליץ להתחיל עם תמיסת אלכוהול איזופרופיל. אם זה לא עובד, אפשר גם לטפל בדרכים הנוספות שציינתי קודם.

קרדית עכביש

קרדית עכביש

אקריות טורפניות הן מזיקים קטנטנים נוראיים. למזלנו, אפשר להדביר אותן כמו כיני אבק. אפשר להשתמש באלכוהול איזופרופיל או בתרסיסים אחרים המוזכרים למעלה.

קשקשת על סוקולנטים

קשקשת על סוקולנטים

הדרך הטובה ביותר לחסל קשקשת מסוקולנטים היא לרסס אותם בסבון בטוח. לאחר שרוויתם את הקשקשת בתרסיס הסבון, תצטרכו לגרד את הקשקשת.
ודאו שאתם מחטאים כל דבר שתם בוחרים להשתמש בו כדי לגרד את הקשקשת.
שימו לב שאתם לא פוצעים את הסוקולנט בזמן הגירוד.

נמלים הולכות על סוקולנטים

נמלים על הסוקולנטים

יכולות להיות כמה סיבות לנוכחות נמלים בקרקע של הסוקולנטים שלכם, אבל לעיתים קרובות זה כי הן "מגדלות" חרקים אחרים כמקור מזון.
מכיוון אם אתם רואים שיוצאות נמלים רבות כשאתם משקים, נראה שהן גם עשו לעצמן בית בקרקע.

מזיקים כמו כיני אבק, כנימות וקשקשת אוהבים סוקולנטים, ונמלים אוהבות את "הדבש" שvמזיקים אלה מפרישים.
בדקו את הצמחים שלכם ועקבו אחרי סימנים לכיני אבק או מזיקים אחרים.
אם אתם רואים חומרים דמויי קורים, חרקים לבנים או שחורים קטנים, או נקודות חומות קטנות, ייתכן שהצמח כבר נגוע, וזה מושך נמלים.
אם תוכלו לחסל את שאר המזיקים, בדרך כלל גם הנמלים ייעלמו...
אתם יכולים גם לנסות להשתמש במי לימון כדי לעזור להרחיק את הנמלים. השתמשו ב-3-4 לימונים לליטר מים ושפכו את זה על הקרקע שלכם.

שתפו את אהבתכם - היו חברים ושתפו חברים:

מוזמנים לכתוב תגובה

חמשת השלבים להצלחה 👋

5 צעדים פשוטים לסוקולנטים משגשגים !
בסדרת האימיילים החינמית הזו תלמדו את 5 הצעדים החיוניים בטיפול בסוקולנטים.
לאן לשלוח לך את הטיפים ?