בחירה בסוגים לא נכונים של סוקולנטים

מהם סוקולנטים מגובבים – Crested Succulent ?

סוקולנטים מגובבים או בשמם הנכון באנגלית “Crested Succulent” הם אולי הצמחים המיוחדים והיפים ביותר שתפגשו ולא תוכלו להפסיק לצפות בהם, יש להם צורות חריגות, הם בצבעים שונים והם בהחלט ייצרו מופע מדהים בכל חלל מגורים.

לא רק זאת, אלא שסוקולנטים ידועים גם בכך שיש להם גבעולים, ענפים ועלים מלאים במים שבאים לעזרתם בימים היותר יבשים. אבל מה הופך סוקולנטים מגובבים לשונים, ואיך בדיוק אפשר לטפל באחד כזה?

מהו סוקולנט מגובב ואיך הוא נוצר?

סוקולנטים מגובבים הם צמחי סוקולנט עם צמיחה בלתי רגילה הגורמת להם לקבל מראה “מגובב” או מעוות. הגיבוב נוצר כאשר תאי הצמיחה בקצה העלה מתחלקים וגדלים בצורה לא סדירה.

סוקולנטים מפותלים ומגובבים הם תוצאה של פגם גנטי במריסטם הקודקודי (אזור הצמיחה בצמחים הנמצא בקצוות השורש), שבדרך כלל קורה כאשר צמח נורמלי עם נקודת צמיחה יחידה ספג נזק, מה שיוצר נקודות צמיחה מרובות. זה כעת מונע מהצמח לגדול בצורה נורמלית כוורד יחיד, מכיוון שהוא מתחיל להצטופף ולדחוף את צמיחתו זה כנגד זה, בעצם סוג של ניכפה עליו ליצור צורות מעוותות ומגובבות ייחודיות, מה שהופך אותו לשונה לחלוטין מהסטנדרטי.

ישנם כמה סיבות אפשריות להיווצרות הגיבוב:

  • מוטציה גנטית טבעית שגורמת לצמיחה לא רגילה
  • פגיעה או טראומה לנקודת הצמיחה, למשל מפגיעה מכנית, חרקים או מחלה
  • תנאי גידול קיצוניים כגון טמפרטורות גבוהות מאוד
  • בעיות הורמונליות בצמח

סוקולנטים מסוימים נוטים יותר להתגבב, במיוחד מינים ממשפחת הקקטוס כמו קקטוס מלוכסן, וכן מינים של אכווריות והוורתיות. עם זאת, כמעט כל סוג של סוקולנט יכול פוטנציאלית להתגבב.

האם סוקולנטים מגובבים יכולים לחזור לצמיחה נורמלית?

כן, יש סיכוי גבוה שחלקים מסוימים של הסוקולנט שלכם יחזרו לצמיחה הרגילה שלהם, במיוחד כאשר זה מתחיל להפוך צפוף מדי עבור הצמח המגובב שלכם (זה נקרא אי-גיבוב). אז אם אתם רוצים לשמר את המראה הייחודי והמגובב של הסוקולנט, התחילו להסיר כל צמיחה רגילה שאתם רואים לפני שהיא מתחילה להאפיל על החלקים המגובבים או לגרום לכל הצמח לחזור למצב הנורמלי.

טיפול בסוקולנטים מגובבים

צמחים מגובבים נחשבים בדרך כלל ליוצאי דופן ויפים במיוחד. יש להם ערך גבוה יותר בשוק הצמחים בהשוואה לצמחים רגילים מאותו סוג.

עם זאת, הגיבוב יכול לפגוע בבריאות ואורך החיים של הצמח אם הוא קיצוני מדי. צמחים מגובבים דורשים תשומת לב מיוחדת בטיפול:

  • השקיה – הגיבוב עלול ליצור “כיסי” מים שגורמים לריקבון, לכן חשוב לאפשר ניקוז טוב ולהימנע מהשקיה יתר.
  • תאורה – העלים המגובבים עלולים ליצור צל כבד שפוגע בצמיחה, לכן חשוב לוודא חשיפה מקסימלית לאור שמש.
  • דישון – מומלץ לדשן במתינות יחסית כדי למנוע צמיחת יתר.
  • גיזום – ניתן לגזום חלקים מגובבים קיצוניים שפוגעים בצמיחה תקינה או במראה האסתטי.
  • העברה לקרקע – בשלב מסוים כדאי לשקול להעביר את הצמח המגובב לקרקע, מכיוון שזה מאפשר צמיחה טובה יותר של השורשים.
  • הרכבה – ניתן להרכיב ענפים מגיבוב על כנה בריאה כדי לשמר את התכונה הייחודית.

מכיוון שזו אינה צמיחה נורמלית עבור סוקולנט להיות מגובב והוא אינו מותאם היטב לצורה זו, סוקולנטים מגובבים, באופן כללי, הם רגישים יותר ויצריכו טיפול עדין יותר מאלה הסטנדרטיים.

ליתר דיוק, יש לדשן ולהשקות את הסוקולנטים המגובבים שלכם פחות כי הם רגישים יותר לריקבון מאשר שאר הסוקולנטים הרגילים שלכם. כדאי גם למקם אותם במקום גבוה שם הם יכולים לקבל שפע של אור שמש ולשתול אותם בעציץ או מכל עם תערובת קרקע מנקזת היטב.
סוקולנטים מגובבים מתרבים בדרך כלל מייחורים או זרעים. צאצאים של צמח מגובב עלולים לרשת את הנטייה לגיבוב אך זה לא ודאי – חלק מהצאצאים יהיו רגילים.

לסיכום:
סוקולנטים מגובבים הם תופעה מרתקת שנותנת לצמח מראה ייחודי ואסתטי. עם תשומת לב מיוחדת בטיפול נכון, ניתן לשמר צמחים מגובבים וליהנות מיופיים לאורך שנים.

שתפו את אהבתכם - היו חברים ושתפו חברים:

מוזמנים לכתוב תגובה

חמשת השלבים להצלחה 👋

5 צעדים פשוטים לסוקולנטים משגשגים !
בסדרת האימיילים החינמית הזו תלמדו את 5 הצעדים החיוניים בטיפול בסוקולנטים.
לאן לשלוח לך את הטיפים ?