בחירה בסוגים לא נכונים של סוקולנטים

יתרונות הוספת פחם למצעי השתילה עבור סוקולנטים וקקטוסים

סוקולנטים וקקטוסים הם צמחים ייחודיים ומרתקים, המתאפיינים ביכולתם לאגור מים ברקמותיהם ולשרוד בתנאי יובש וחום קיצוניים. עם זאת, כדי לשגשג ולפרוח, צמחים אלו זקוקים למצע שתילה איכותי ומנקז, המספק את התנאים האופטימליים לצמיחה בריאה. אחד המרכיבים החשובים במצע שתילה לסוקולנטים, קקטוסים טרריומים ולצמחים בכלל הוא ביו-פחם, אשר תורם רבות לשיפור איכות הגידול ובריאות הצמח.

ביו-פחם (Biochar), הוא פחם מיוחד המיוצר על ידי חימום חומרים אורגניים בטמפרטורות גבוהות בהיעדר חמצן, בתהליך הנקרא פירוליזה. בתהליך הפירוליזה החומר האורגני מתפרק ונשאר ממנו רק השלד הפחמני של הצמח שממנו הוא עשוי, לכן אפשר לומר שהביופחם עשוי ברובו מהיסוד פחמן. מבנה השלד של ביופחם מעץ הוא נקבובי מאוד ונראה במיקרוסקופ אלקטרונים כמו ספוג. מבנה ספוגי זה הוא בעל שטח פנים גבוה (כ 200-300 מ”ר לגרם ביופחם) ולכן לביופחם מעץ יש כושר ספיחה מצוין בדומה לפחם פעיל המשמש בפילטרים. תכונות ייחודיות אלו מועילות לצמחים בקרקע כי הביופחם סופח אליו חומרי הזנה ומים ומהווה בעצם מאגר זמין לשורשי הצמח. המבנה הנקבובי של הביופחם, יחד עם מאגר חומרי ההזנה שהוא מחזיק מושך אליו מגוון רחב של מיקרואורגניזמים שחיים באדמה. מיקרואורגנימים אלו גם תורמים לזמינות חומרי ההזנה לצמח והמגוון הרחב שלהם מייצר אקולוגיה בריאה באדמה ומניעת מחלות שורש.

אנו ב”הסוקולנט שלי” קיבלנו הרבה פניות ושאלות לגבי אפשרות של רכישת פחם ושאלות שונות על פחם גננות ולכן החלטנו לחפש עבורכם ספק איכותי של פחם המתאים לצרכי המגדלים בארץ.

לאחר חיפוש לא קל ובדיקות שונות של סוגי פחם, החלטנו לעבוד בשיתוף פעולה עם חברת “אור פחם הארץ”, המתמחה בפיתוח וייצור של מוצרי ביו-פחם איכותיים ממגוון חומרים אורגניים.
חובבי צמחים רבים מכירים את החומר והתפקיד של פחם גננות פעיל הידוע כתוספת מעולה למצעי השתילה של סוקולנטים, קקטוסים ומצעים לטרריום, החברה מציעה שלושה סוגים עיקריים של ביו-פחם.

ביוצ'אר ביו-פחם

ביו-פחם
משבבי עץ נקי וטבעי

ביוצ'אר מינרלים

ביו-פחם עץ מצופה מינרלים
(NPK, Fe, Mg, Ca)

קומפוצ'אר

ביו-פחם עשיר במינרלים ומיקרואורגניזמים מועילים

כל אחד משלושת סוגי הביו-פחם מביא עימו יתרונות ייחודיים ומתאים לשימושים שונים בהתאם לתכונותיו:

ביוצ’אר עץ נקי:

הביוצ’אר עץ הוא חומר נקבובי עם שטח פנים מאוד גדול ועשוי ברובו מפחמן טהור, מצטיין בשטח פנים גדול וכושר ספיחה גבוה למינרלים וקבוצות כימיות רבות ובנוסף, אחיזת מים טובה. ביוצ’אר זה מתאים במיוחד כתוסף קרקע כללי לשיפור איכות המצע, ומומלץ לשימוש בקרקעות דחוסות או חסרות יכולת החזקת מים. דוגמה לשימוש: הוספה למצע שתילה של סוקולנטים הגדלים באדמה, כדי לשפר את התנאים הפיזיים של הקרקע. יחד עם זה, יש לקחת בחשבון כי ביוצ’אר עץ הוא חומר ספיחה חזק (“ביוצ’אר רעב”) ויתכן והוא יתחרה בצמח על קליטת חומרי הזנה כמו מינרלים.

ביוצ’אר מינרלים (ביוצ’אר עץ מצופה מינרלים):

משלב את היתרונות של ביוצ’אר עץ נקי עם ציפוי מינרלי המספק הזנה מבוקרת וממושכת לצמחים. ביוצ’אר מינרלים מצוין לשימוש כמצע גידול עצמאי או כתוסף למצעים קיימים, במיוחד עבור סוקולנטים בעציצים או במכלים סגורים. ביוצ’אר מינרלים כבר מאוזן (ביוצ’אר שבע”) דוגמה לשימוש: שימוש כמרכיב חלקי במצע שתילה לסוקולנטים עם דרישות הזנה גבוהות יותר ודרישה לניקוז מים מיטבי.

קומפוצ’אר – ביוצ’אר טעון בחומרי הזנה ומאוכלס במגוון מיקרוביאלי:

עשיר במינרלים ובמיקרואורגניזמים מועילים, מה שהופך אותו לבחירה מושלמת לשיפור הפעילות הביולוגית במצע ולקידום בריאות הקרקע. סוג זה של ביו-פחם מתאים היטב כתוסף קרקע לשיפור האקולוגיה המיקרוביאלית ולהעשרת המצע. דוגמה לשימוש: הוספה למצע שתילה של סוקולנטים הרגישים למחלות שורש, כדי לחזק את המערכת האקולוגית המיקרוביאלית המגנה.

בפועל, שילוב של שני סוגי ביו-פחם או יותר יכול להניב תוצאות מיטביות, תוך כדי מינוף היתרונות של כל אחד מהם. לדוגמה, שימוש בביוצ’אר עץ נקי יחד עם ביוצ’אר לאחר קומפוסטציה במצע שתילה לסוקולנטים יכול לספק את השיפור הפיזי של מבנה הקרקע לצד העשרה ביולוגית של המצע. באופן דומה, קומפוצ’אר המשולב עם ביוצ’אר נקי יכול לספק גם הזנה מבוקרת וגם תכונות פיזיות משופרות למצע.

לבסוף, בחירת סוג או שילוב הביו-פחם תלויה בצרכים הספציפיים של הסוקולנטים הנבחרים, בסוג המצע הקיים ובמטרות הגידול. התאמה מדויקת של ביו-פחם לצרכים אלו תבטיח את מיקסום היתרונות של כל סוג פחם ותוביל לתוצאות הגידול הטובות ביותר עבור הסוקולנטים.

לנוחיותכם מצורפת טבלה* המסכמת את הנתונים בצורה קלה:
הנתונים בטבלה הינם למידע כללי בלבד ויש להפעיל שיקול בכמויות והרכבי הפחם בהתאם לסוגי ומצבי הצמחים שלכם

לסיכום, הוספת ביו-פחם באיכות גבוהה למצעי שתילה מציעה יתרונות רבים עבור גידול סוקולנטים, קקטוסים וטרריומים. בין אם מדובר בשיפור מבנה הקרקע, בהזנה מבוקרת, בעידוד הפעילות הביולוגית או באיזון רמת החומציות, ביו-פחם מהווה תוסף מצוין המקדם צמיחה בריאה ומיטבית.
אנו ב”הסוקולנט שלי” עסוקים תמיד במציאת פתרונות חדשניים לשיפור מצעי הגידול ולהבטחת הצלחה בגידול סוקולנטים מרהיבים ומשגשגים.

הוספת ביו-פחם למצע השתילה לסוקולנטים או קקטוסים מציעה מגוון רחב של יתרונות המקדמים את הצמיחה והבריאות של הצמחים:

1-2 פחם גננות
פחם גננות גודל 1-2 מ"מ
2-4 פחם גננות
פחם גננות גודל 2-4 מ"מ
4-20 פחם גננות
פחם גננות גודל 4-20 מ"מ

שיפור מבנה הקרקע ואחיזת מים:

ביו-פחם מתאפיין בנקבוביות גבוהה ושטח פנים נרחב, המאפשרים לו לספוח ולהחזיק מים ביעילות. תכונה זו מסייעת בשמירה על לחות הקרקע ומונעת התייבשות מהירה של המצע, מה שחיוני במיוחד עבור סוקולנטים וקקטוסים הרגישים לעודף מים. בנוסף, המבנה הנקבובי של הביו-פחם משפר את החלחול והאוורור במצע השתילה, ובכך מקדם סביבת גידול בריאה יותר לשורשי הצמחים.

הזנה מבוקרת ומתמשכת:

ביו-פחם, ובפרט קומפוצ’אר וביו-פחם לאחר קומפוסטציה, מסוגלים לספוח ולשחרר באיטיות חומרי הזנה חיוניים לצמחים. בזכות שטח הפנים הגדול והמטען החשמלי של הביו-פחם, הוא יכול “ללכוד” מינרלים ונוטריינטים ולהפוך אותם לזמינים לצמח לאורך זמן. מנגנון זה מאפשר הזנה מבוקרת ומתמשכת, המונעת עודפי דישון ומקדמת צמיחה אופטימלית של הסוקולנטים.

עידוד פעילות ביולוגית במצע:

ביו-פחם משמש כבית גידול אידיאלי למיקרואורגניזמים מועילים בקרקע, כגון חיידקים ופטריות. הנקבוביות הגבוהה והמשאבים הזמינים בביו-פחם מושכים מגוון רחב של יצורים מיקרוסקופיים, היוצרים מערכת אקולוגית מאוזנת ובריאה במצע השתילה. מיקרואורגניזמים אלו תורמים לפירוק חומרים אורגניים, לשחרור נוטריינטים ולהגנה מפני פתוגנים, ובכך מקדמים את בריאות הצמח והתפתחות השורשים.

איזון רמת החומציות (pH) במצע:

סוקולנטים וקקטוסים מעדיפים לרוב מצע שתילה מעט חומצי. עם זאת, לעיתים קרקעות או מצעים עלולים להיות חומציים או בסיסיים מדי, מה שעלול לפגוע בצמיחה ובבריאות הצמחים. ביו-פחם מתאפיין ברמת pH עם נטיה לבסיס (PH=7.5-8.5), ולכן הוספתו למצע יכולה לסייע באיזון רמת החומציות ובשמירה על טווח אופטימלי עבור סוקולנטים. על ידי ויסות ה-pH, ביו-פחם מקדם סביבת גידול יציבה ומיטבית.

שתפו את אהבתכם - היו חברים ושתפו חברים:

מוזמנים לכתוב תגובה

חמשת השלבים להצלחה 👋

5 צעדים פשוטים לסוקולנטים משגשגים !
בסדרת האימיילים החינמית הזו תלמדו את 5 הצעדים החיוניים בטיפול בסוקולנטים.
לאן לשלוח לך את הטיפים ?
פתח צ'אט
צריכים עזרה ?
היי 👋
לחץ על הלחצן העגול ותוכל לדבר אתנו ישירות באפליקציה.
אם אתה גולש מהמחשב, יפתח לך חלון Whatsapp Web